Bună guvernare

Pe cand si la noi sistemul “Open Data” sau cum putem imbunatati liberul acces la informatii

Opinie, 23 Mar 2011

Nu cred ca-n Romania o sa se aplice sistemul de “Open Data” prea curand.

Pentru simplul motiv ca NU EXISTA nicio disponibilitate in acest sens, initiativa guvernamentala (pe acest subiect sunt in asentimentul colegului Bogdan Manolea de la organizatia APTI – Asociatia pentru Tehnologie si Internet).

Exista initiative si demersuri in tarile Anglo-Saxone, in Statele Unite, in unele tari nordice precum Estonia, Norvegia, Finlanda etc. Aici s-au initiat si au pornit mai multe miscari generale in directia deschiderii accesului la date prin proiecte gen data.gov. De curand, Franta a intrat si ea, treptat, in special prin initiative cetatenesti si comunitare.

citeste restul articolului pe afaceripublice.wordpress.com

Share această pagină:


Din aceeași categorie

Abuz de autoritate al Secției pentru judecători a CSM. Încercări de cenzură și de intimidare a presei și a societății civile

Scrisoare deschisă, 12 Iun 2026

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova solicită unei publicații să-și dezvăluie sursele

Scrisoare deschisă, 8 Iun 2026

De ce stă Republica Moldova mai bine decât România la libertatea presei?

Opinie, 4 Iun 2026