coperta-raport_site-720x426

FreeEx Media & Societate Bună guvernare

Starea democrației în 2024 și puțin din 2025

12 Iun 2025


Descriere

Coaliția “ONG-uri pentru Cetățean” a lansat Raportul “Starea democrației în 2024 și puțin din 2025”

Autorii Raportului sunt CeRe: Centrul de Resurse pentru participare publică, Centrul pentru Inovare Publică, ActiveWatch, ApTI – Asociația pentru Tehnologie și Internet, Centrul FILIA și Asociația MozaiQ.

Anul 2024, pe care îl numim anul marii dezbinări, a reprezentat o perioadă de cumpănă pentru sistemul democratic românesc, marcată de evenimente fără precedent care au zguduit încrederea cetățenilor în instituțiile democratice și au evidențiat vulnerabilități majore în cadrul legal și instituțional.

Raportul oferă o imagine cuprinzătoare și documentată a principalelor derapaje democratice din anul electoral 2024 și prima parte a anului 2025, incluzând intervențiile legislative controversate în domeniul electoral, degradarea discursului politic și polarizarea societății, presiunile asupra vocilor critice și libertăților fundamentale și vulnerabilități majore în zona digitală.


Alte publicații
soros at portas
FreeEx • Media & Societate

Soros ad portas! Again | FreeEx Digest no. 10

8 Apr 2025
freeex_digest_10
FreeEx

Soros ad portas! Din nou | FreeEx Digest nr. 10

8 Apr 2025
soros at portas
FreeEx • Media & Societate

Soros ad portas! Again | FreeEx Digest no. 10

8 Apr 2025

Vezi mai multe publicații →